České chaty snov: rekonštrukcia tradičnej roubenej chaty v Morávke

9. 5. 2023

V novej epizóde Českých chát snov sa hlavní aktéri vydávajú v ústrety svojej doteraz najväčšej výzve. Na samote pri lese sa nachádza tradičná roubená chalupa z roku 1883, ktorá doslova potrebovala rekonštrukciu a modernizáciu. Majiteľ nehnuteľnosti chcel vytvoriť priestor na príjemné posedenie s priateľmi, ale aj možnosť prenocovania. Ako sa teda architekti pustili do tejto najnáročnejšej a najdrahšej premeny v histórii výstavy?

Pri rekonštrukcii architekti zachovali príjemnú atmosféru zrubového domu s nádychom skanzenu. Na exteriér stodoly použili TEHLU HISTORY I v červenej farbe.

TEHLA HISTORY

Nadčasová klasika v podobe TEHLY HISTORY

Náročná rekonštrukcia pôvodnej stodoly sa spojila do harmonického celku vďaka betónovému konštrukčnému prvku, ktorý dokonale kopíruje staré tehly. Umelo zvetraný povrch navyše dodáva na autenticite. TEHLA HISTORY nájde uplatnenie v obkladovom alebo nechránenom neomietnutom murive, kde dokonale vynikne jej vzhľad. Možno ju použiť na nosné aj nenosné zvislé konštrukcie, na výstavbu stien, priečok a oporných múrov. Výborne sa hodí do záhrad, parkov a verejných priestranstiev.

Betónové murovacie tehly sú skvelou voľbou na stavbu plotov, múrov, schodiskových konštrukcií, záhradných kuchýň, štýlových zákutí, oporných múrov, malých prístavieb, obloženia záhradných krbov alebo terasových zákutí a obloženia pergol.

Betónové murivo má niekoľko výhod

TEHLA HISTORY je nielen veľmi pekná na pohľad, ale aj praktická – ponúka vysokú pevnosť, odolnosť proti mrazu a vode, odolnosť proti chemickým rozmrazovacím prostriedkom, odolnosť proti oderu a proti šmyku.

Ponúka tiež jednoduchú a rýchlu inštaláciu, ktorá si nevyžaduje špeciálnu technológiu. Okrem toho ponúka niekoľko farebných variantov a mnoho možností pokládky. Vo svojej záhrade si tak môžete vytvoriť umelecké dielo podľa svojich potrieb.

TIP: Na zabezpečenie dlhšej životnosti, dosiahnutie vyšších úžitkových vlastností, zvýraznenie farby a lepšiu údržbu odporúčame betónové prvky ošetriť ochranným (impregnačným/hydrofobizačným) náterom.

Pozrite si video z premeny zrubu v Beskydách

Nezabudnite si v piatok 12. mája 2023 o 22.00 h na Prime pozrieť ďalšiu epizódu relácie Chaty snov v Česku, kde sa môžete inšpirovať ďalšou veľkou premenou chaty v Kytíne.