Ako zabrániť rastu vegetácie v spárach a ako čistiť betónovú dlažbu?

15. 12. 2023

Betónová dlažba dotvára celkový dojem vášho exteriéru. Napriek jej dokonalým vlastnostiam môže dôjsť k nežiaducemu znečisteniu. Preto je nevyhnutné venovať dlažbe pravidelnú starostlivosť a ochranu. Zámková alebo iná betónová dlažba sa môže začať zanášať alebo sa môže znečistiť vonkajšími vplyvmi alebo tiež mastnými či olejovými škvrnami. Bez ohľadu na vplyvy vám ukážeme, ako účinne čistiť betónovú dlažbu a ako zabrániť rastu vegetácie.

 

Ako predchádzať prerastaniu vegetácie?

  1. Čištění spár dlažbyZvoľte si správne materiály

Pri dláždení povrchu dbajte na výber správneho materiálu. Kvalitná špárovacia hmota môže zabrániť rastu plevelov. Odporúčame kremičitý piesok s vysokým obsahom SiO2 (ideálne 95 % a viac) alebo kombináciu kremičitého piesku a živicového spojiva. Takéto materiály pomôžu udržať dlažbu v perfektnom stave a odolnú voči rastu rastlín.

  1. Dbajte na odvodnenie dlažby

Uistite sa, že je dlažba zo všetkých strán dobre odvodnená, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti, ktorá by mohla podporiť rast machu alebo iných rastlín.

  1. Pravidelná údržba je dôležitá

Nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o dlažbu je pravidelné čistenie a impregnácia. Pomôže to ochrániť povrch pred znečistením a zachovať jeho prvotriedny vzhľad po dlhšiu dobu.

 

Ako sa zbaviť nečistôt v špárach?

Aby vaše dlažba vyzerala stále ako nová, musíte ju pravidelne čistiť. Škvrny spôsobené vplyvmi prostredia (prach, špina, lístie) možno odstrániť vysokotlakovým čističom (vapkou). Ak máte problémy s odstraňovaním nečistôt, môžete použiť bežné ekologicky rozložiteľné čistiace prostriedky. V prípade silného organického znečistenia odporúčame použiť vonkajší čistiaci prostriedok WEISS ONEX. Na dlažbu zasiahnutú mastnými alebo olejovými škvrnami odporúčame špeciálnu čistiacu pastu WEISS EXTRA KT od spoločnosti Floorcolor s.r.o.

Na čistenie betónovej dlažby sa neodporúča používať rotačnú trysku, aby nedošlo k poškodeniu povrchu. Vždy používajte prípravok na báze mydla! Vyhnite sa používaniu výrobkov obsahujúcich kyseliny a na čistenie dlažby nepoužívajte prostriedky na umývanie riadu. Pozornosť venujte aj typu dlažby. Vždy si pozorne prečítajte technický list, pretože niektoré materiály dlažby nemusia byť dostatočne odolné.

Impregnácia vonkajšej dlažby pre dlhodobú ochranu

Chcete, aby vaša betónová dlažba zostala dlho ako nová? Pre oslnivý vzhľad a jednoduchú údržbu je impregnácia nevyhnutnosťou. Použite napríklad impregnáciu Ditonguard, ktorá zachová pôvodný vzhľad. Alebo použite impregnáciu Sikafloor ProSeal, aby sa farby vašej dlažby predviedli v celej svojej kráse.

Impregnácia nielenže zabraňuje usadzovaniu nečistôt, ale tiež zastavuje rast nepríjemnej vegetácie, najmä machu a tvorbu vápenatých výkvetov. Vaša dlažba tak vydrží v prvotriednom stave dlhé roky.