Ako postaviť stratené debnenie: rýchla a úsporná cesta k vašej stavbe

5. 10. 2023 Ztracené bednění

Pri stavbe základových múrov a podmuroviek si koncept strateného debnenia získava čoraz väčšiu obľubu a jeho použitie sa rozširuje vďaka mnohým výhodám, ako je napríklad ekonomická efektívnosť a rýchlosť výstavby. Stratené debnenie, ktoré sa vyznačuje použitím betónu, umožňuje rýchlu a spoľahlivú výstavbu obvodových základových pásov a priečok. Ako ho postaviť krok za krokom?

Čo môžete postaviť zo strateného debnenia?

Stratené debnenie sa používa v širokej škále stavebných projektov. Je ideálne na debnenie základových pásov, stien budov a priečok za predpokladu, že sú vyplnené betónom alebo maltou.

Debnenie sa nepoužíva na stavbu zvislých konštrukcií. Ak ich plánujete použiť na stavbu zvislej konštrukcie, je dôležité poradiť sa so statikom. Ten potom určí potrebnú výstuž, typ ocele a vhodnú triedu betónu pre konkrétne použitie konštrukcie.

 

Prečo si vybrať betónové tvárnice?

Betónové tvárnice sa vyrábajú jednovrstvovým vibrolisovaním, vďaka čomu majú nielen vysokú úžitkovú hodnotu, ale aj výnimočnú trvanlivosť a kvalitu. Získate maximálnu pevnosť, ktorá dokáže odolať aj tým najnáročnejším podmienkam, a minimálnu nasiakavosť, vďaka ktorej zostávajú suché a pevné aj vo vlhkom prostredí. A to nie je všetko. Vďaka jednoduchému systému pero-drážka, ktorý umožňuje aj rýchle spracovanie, nedochádza k bočnému pohybu tvaroviek pri ich plnení betónom.

 

Výstavba strateného debnenia

  1. 1. Krok: Výkop základových pásov

Začnite výkopom základových pásov v mieste, kde budú umiestnené nosné steny. Je dôležité vykopať ich do hĺbky aspoň 800 mm pod povrchom zeme. Odporúčame, aby boli základy zhotovené z betónu triedy min. C16/20. Pri betonáži dbajte na to, aby boli základové pásy v rovine. Uľahčí sa tým kladenie tvárnic strateného debnenia nad úroveň terénu.

  1. 2. Krok: strateného debnenia

Začnite klásť stratené debnenie na sucho metódou pero a drážka. Dbajte na dôkladné zarovnanie. Pri kladení debnenia nezabudnite na výstuž (o priemere a množstve výstuže vždy rozhoduje projektant).

  1. 3. Krok: Vyplnenie strateného debnenia betónom

Po usadení a vyrovnaní sa bloky zalejú betónom. Betónovú zmes S3 opatrne a priebežne zalievajte mäkkou konzistenciou vo vrstvách do maximálne 4 vrstiev. Dbajte na to, aby betón riadne vyplnil tvárnice a nevytváral dutiny, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť konštrukciu.

Dodržiavaním týchto krokov pri stavbe strateného debnenia môžete nielen získať stabilnú a dlhotrvajúcu konštrukciu, ale aj ušetriť čas a peniaze.


U nás nájdete tieto rozmery strateného debnenia:

Rozměry ztraceného bednění DITON